Psychiatrické diagnózy
1) Syndrom vyhoření
Jak se syndrom vyhoření projevuje?
Obrázek: Google
U někoho jsou to pocity únavy a vyčerpání, pocit chladu nebo fyzického vyčerpání u jiného zase bolest hlavy, zažívací obtíže, pokles váhy nebo nespavost až deprese.
Někdo může být apatický, znuděný, rezignovaný, jiný podrážděný, přehnaně k druhým kritický, plačtivý. Může se začít vyhýbat pracovním povinnostem nebo přestane mít svou práci rád.
Lze říci, že syndrom vyhoření je projevem nadměrného stresu. Většinou stres pochází z psychosociální oblasti( dlouhodobé pracovní přetížení, neshody s podřízenými, s nadřízenými, přehnaná potřeba vyhovět druhým, touha po společenském uznání, touha po dokonalosti, neschopnost říci ne, nadměrné množství duševní práce, nedostatek odpočinku).
Burn out syndrom může postihnout každého, ale nejčastěji se vyskytuje u zdravotníků, učitelů, psychologů, terapeutů a lidí, kteří se věnují práci s lidmi.
Jak se chránit?
Samoléčení jako uvolňování se alkoholem, léky proti úzkosti nebo zvyšování svého výkonu přemírou kávy, nikotinu, požíváním lehkých drog je cestou do pekla a k rychlé závislosti a k rozvoji psychosomatických poruch.
Co lze doporučit?
- Udělat si čas pro sebe, nezapomínat mít polední pauzu, pravidelně jíst, dostatečně pasivně i aktivně odpočívat.
- Dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a denní několika minutové cvičení.
- Nenadávat sám sobě, být k sobě laskavý.
- Snažit se mít funkční rodinu.
- Pěstovat přátelské vztahy, neuzavírat se jen do svého domova.
- Nebát se změn, snažit se odstranit stereotyp pracovní a nedopustit, aby nás práce nebavila.
- Dopřát si zdravou, kvalitní výživu.
- Pokud je potřeba, vyhledat odborníka.
Ostatní diagnózy
Nebyly nalezeny žádné záznamy.